למעלה מ 90% בישראל נכנסים לגוגל כאשר הם מחפשים אינפורמציה באינטרנט ולמעלה מ 90% מהם לא מדלגים מעבר לדף התוצאות הראשון. מנתונים אלו ניתן להבין את חשיבות דף התוצאות הראשון לכל עסק שפועל על גבי הרשת. אנו נמצאים בעידן של תחרות קשה על עשר המקומות הראשונים, מיליוני דפי אינטרנט לכל ביטוי חיפוש רוצים להגיע לדף התוצאות הראשון.

אם לא מדובר על המצאה של פעם בעשור כדוגמת פייסבוק קרוב לוודאי שיש לבצע קידום אתרים מקצועי על מנת להגיע למיקומים הראשונים בגוגל. קידום אתרים מקצועי יביא לשיפור מיקום דפי האתר במנועי חיפוש מסויימים לביטויים מסויימים.
דירוג האתר מושפע מגורמים רבים וכאשר בוחנים את העבודה של קידום אתרים מקצועי חשוב לדעת שמדובר בעבודה עקבית ואינטנסיבית שטומנת בחובה עבודה על תוכן האתר, הקישורים הפנימיים והחיצוניים של האתר, מבנה האתר, תגובות הגולשים בבלוגים וברשתות חברתיות, היסטוריית האתר, אחסון, שם הדומין וכדומה.

כאשר מתייחסים לקידום אתרים מקצועי מתייחסים בצורה טבעית למנוע החיפוש המקצועי בעולם, גוגל. לגוגל מרכזי מידע (עשרות מרכזי מידע) הפזורים במדינות שונות בעולם כאשר בכל מרכז מידע יש עשרות אלפי מחשבים הפועלים יחד באמצעות שילוב של שלושה מרכיבים ייחודיים: מערכת ניהול קבצים (GFS), מבנה נתונים (Big Table) והאלגוריתם (Map Reduce).

כאשר מבצעים חיפוש בגוגל התוצאות מגיעות מאחד מאותם מרכזי המידע, לא נתמיד נקבל את התוצאות מאותו מרכז אך כמעט תמיד התוצאות יהיו זהות. התופעה שבה נוצר הבדל בתוצאות בין המרכזים למשך זמן מסויים נקראת "ריקוד גוגל" ובד"כ קורה כאשר החברה מבצעת עידכונים שונים באלגוריתם. שינויים מהותיים באלגוריתמים בד"כ מתרחשים במרכזים בודדים ולאחר בדיקות שונות מועבר השינוי לכל המרכזים האחרים.

על מנת לדעת קידום אתרים מקצועי חשוב להבין את האלגוריתמים של גוגל אשר בין היתר מופעלות ע"י "עכבישים". "עכבישי גוגל" הינם תוכנות המופעלות ע"י מנועי החיפוש והאחראיות לאיסוף המידע מתוך אתרי האינרטנט השונים וקטלוגו במנועי החיפוש. במובן מסויים העביש הינו דפדפן המציג את האתרים למנוע החיפוש באופן דומה לזה שמציגים הדפדפנים את האתרים לגולשים.

מנועי החיפוש הם מכונות, אין להם עיניים, אוזניים ויכולת לחוות גלישה ולכן "העכביש" מוגבל באופן משמעותי הרבה יותר מהדפדפנים הרגילים שאנו מכירים. כמו כן הם מוגבלים נכון להיום ביכולת לנתח וידאו, תמונות וקול. קיימת בעיה עם אתרים מבוססי פלאש (לא קיימת בעיה עם אתרים שיש בהם פלאש).

כמו שכבר צויין קידום אתרים מקצועי הוא מושג נרדף לעבודה עקבית, אינטנסיבית, מקורית והרבה למידה עצמית. למעט גוגל אף אחד לא באמת יודע מהם האלגוריתמים של מנוע החיפוש, ניתן לשער מה הם הגורמים על פיהם נקבע בסופו של דבר מיקום דפי האתר או מיקום האתר עצמו. השערות שיהיו מלוות בניסויים מתאימים, למידה מקולגת וניסיון יביאו לאימות או לשלילת ההשערות.

כתיבת תגובה