קידום אתרים במנוע החיפוש גוגל הוא כיום לא רק האמצעי היעיל ביותר להביא את האתר שלכם לתודעה הרחבה ביותר, אלה מדובר כאן על תחום רחב ורב משמעות בפני עצמו, אשר מגלגל מיליארדי דולרים מדי שנה מסביב לעולם. כולם רוצים שהאתר שלהם יהיה הראשון בתוצאות החיפוש של גוגל, וכולם מעוניינים בקידום הביטויים המרכזיים והעיקריים בתחום שלהם.

כך למשל, אתר אשר עוסק ברפואה אלטרנטיבית ינסה על פי רוב לקדם ביטויים מרכזיים בתחום דוגמת "דיקור סיני" או "טיפולים אלטרנטיביים". הבעיה היא כמובן שהביטויים הללו הם המבוקשים ביותר, כאשר מיליון אתרים אחרים של מרפאות מהתחום מנסים לקדם את עצמם תחת אותם ביטויים בדיוק. התחרות החריפה על אותם ביטויים הופכת למעשה את מלאכת הקידום של אתר כזה או אחר תחת ביטויים אלו לקשה ומסובכת הרבה יותר, ולעיתים אף לבלתי אפשרית.

מתמקדים בזנבות ארוכים או בביטויים חלופיים

אז מה עושים? אם להשתמש בדוגמה בה התחלנו – מה על אותו בעל אתר לרפואה אלטרנטיבית לעשות כאשר הוא רואה שהוא לא ממש מצליח לקדם את האתר תחת הביטויים "דיקור סיני" או רפואה אלטרנטיבית"?

אפשרות אחת היא להתמקד במה שנקרא – זנב ארוך. הרעיון הוא לחשוב על הביטויים שאנשים ולקוחות פוטנציאליים עשויים לחפש בגוגל (וגם לבדוק את כמות החיפושים עבור ביטויים אלו), ולנסות לקדם אותם במקום. לבחור ביטויים בהם התחרות נמוכה יותר. למשל, נחפש את הבעיות הנפוצות המטופלות על ידי דיקור סיני, ונתחיל לקדם ביטויים דוגמת "דיקור סיני לטיפול בלחץ דם גבוה" או "דיקור סיני לטיפול בבעיית טחורים מדממים". ככה, אולי לא נהיה ראשונים ב"דיקור סיני", אבל אנחנו יכולים להיות בטוחים שמי שסובל מבעיות לחץ דם או טחורים מדממים וחושב על דיקור סיני כטיפול, יגיע לאתר שלנו ראשון. בביטויים אלו, בעלי "זנב ארוך" התחרות שבקידום היא נמוכה הרבה יותר, והם יכולים להיות אפקטיביים באותה מידה בדיוק.

בנוסף להתמקדות בביטויים בעלי זנבות ארוכים יותר, ניתן כמובן גם לנסות ולמצוא ביטויים חלופיים בהם משתמשים לרוב, ולנסות לקדם אותם. כך, במקום "רפואה אלטרנטיבית" אולי נקדם את הביטוי "רפואה משלימה" וכד'. הבעיה כאן היא שבמקרה ואותו ביטוי מספיק שגור ונפוץ, סביר להניח שהתחרות תהיה קשה גם במקרה שלו, ואילו אם הוא לא מספיק שגור ומדובר אז כנראה שאין בו יותר מדי ערך עבורנו.

בכל מקרה, חשוב מאוד לדאוג לעשות עבודת הכנה יסודית ומקיפה. בעזרת כלים כמו "גוגל אנליטיקס" או כלי קידום אתרים אחרים, אתם יכולים לעשות בקלות ובמהירות יחסית סקרים מעמיקים אשר יתנו לכם תמונה מדויקת יחסית בנוגע לביטויים המחופשים ביותר בגוגל. על ידי עבודת הכנה מקיפה כזו תוכלו לוודא כי אתם מקדמים באמת את הביטויים הטובים ביותר עבור האתר שלכם, כלומר – את הביטויים שיביאו לכם את כמות הגולשים הגדולה ביותר.

כתיבת תגובה