ישנם מעל מאתיים פרמטרים שונים שגוגל מחשיבים בזמן דירוג האתר בתוצאות החיפוש, אחד המדדים הנחשבים בדירוג האתר בתוצאות החיפוש הינו מדד ה PR, אותו מדד פופולאריות של גוגל שפותח בכדי לקבוע כמה עמוד חשוב ופופלארי ביחס לביטוי מסוים בו הוא מופיע וביחס לשאר העמודים על גבי הרשת. למעשה המדד קובע את חשיבות העמוד בתוך האתר עצמו ביחס לשאר העמודים.

עדכון PR כל שלושה חודשים כמו שעון

עד חודש אפריל האחרון (אפריל 2010) נעשה כל שלושה חודשים עדכון PR, שבו כול בעלי העסקים והאתרים ציפו בקוצר רוח לראות האם מדד ה-PR של האתר שלהם עלה, באפריל האחרון ציפתה לנו הפתעה, זה היה עדכון ה-PR הרישמי האחרון מצד גוגל, לאחר מכן באוגוסט ראינו איזה עדכון פנימי קטן של גוגל ומאז דממת אלחוט. ישנן שמועות המספרות שלא יהיו עוד עדכוני PR, ושמדד זה הופך רישמית להיות מדד פנימי של גוגל לקביעת כמה אתר הוא רלוונטי או חשוב, ושסרגלי הכלים בעולם המתעדכנים בהתאם לשינויי ה-PR, יתעדכנו בצורה פחות תכופה ובצורה פרטנית. כלומר לא ייעשה יותר עדכון PR כולל לכול האתרים על גבי הרשת אלא לאתרים בצורה פרטנית.

ישנם שינויי PR פרטניים אך לא עדכון גורף

ניתן לראות לכך דוגמאות טובות: אתר וואלה! שה-PR שלו צנח מ-8 ל-4 ממש אתמול. אמנם לא נעשה עדכון PR רישמי ואם נסתכל על האתרים שלנו לא נראה שינוי, אך ה-PR של וואלה! השתנה. כמו כן אתרים אחרים שיש ברשותי צמח להם ה-PR ממדד שלא קיים למדד של-0 (כרגע אין אליהם קישורים נכנסים כלל)

עלינו לזכור שמדד PR מחושב על פי עשרות משתנים שונים, החל מתנועה לעמוד ועד לכוח הקישורים המצביעים עליו. אפשר כמובן לזייף PR במגוון שיטות נרחבות כמו הסוואה (Cloaking), זיוף של תנועה לאתר ועוד. אפשר לומר שמדד ה-PR הוא אחד המדדים הראשונים שהומצאו על ידי גוגל וכיום מהווה את אחד האלגוריתמים העתיקים (אם כי עבר טרנספורמציות רבות במהלך העשר שנים האחרונות)

עד היום לא הומצא כלי אשר יכול להעריך את מדד ה-PR המדוייק של אתר בערך האמיתי שלו (לא השלם 1-10). PR מייצג טווח של מספרים ולא מספר שלם {מעצם היותה פונקציה מעריכית (אקספוננציאלית)}, והערכים הבסיסיים לבקרה ידועים רק למעט מאוד אנשים בתוך גוגל עצמם ולעולם לא נחשפו לעיניי הציבור הכולל (מהסיבות המובנות מאליהם).

בכדי לדעת מעט יותר על מדד ה PR אפשר לקרוא את המאמר המקיף בנושא:

שגעון ה PR – התסכלות שגויה של השוק הישראלי

בישראל מקדמי אתרים נדבקו למדד ה-PR כמדד קריטי שבלעדיו האתר אינו איכותי, כמובן שאלו שטויות כי PR זהו מדד אחד מתוך יותר ממאתיים, והוא חסר חשיבות לחלוטין כאשר מסתכלים עליו ביחס לעצמו, ישנם אתרים בעלי PR גבוה שקישור מהם יהיה חסר ערך (במקרים שיש כמות קישורים יוצאים אסטרונומית) ובמקרים בהם האתר פשוט אינו איכותי (זיוף PR ועוד).

ישנן חברות קידום אתרים ששכרו בוני קישורים ושילמו להם על פי כמות הקישורים שהצליחו לייצר אחד המדדים לפיהם היה ניתן לקבל תשלום גבוה יותר הוא ערך PR גבוה יותר של הקישור שהצליחו לבנות, התסכלות כזו היא צרה ומובילה בסופו של דבר לספאם קישורים, מה שיכול להזיק לאתרים אותם מקדמים ויכול להוביל לענישה מצידם של גוגל

חשוב לזכור ששילוב כל המדדים ביחד יוצרים את ההיתוך הנכון בכדי למקם אתר כמו שצריך בראש התוצאות, אמנם בארץ גוגל ישראל הוא בושה, וניתן לקשר מכל תחום לכל תחום ללא חשש, כמו כן לבצע עבירות ספאם חמורות ולא להיענש תקופות ארוכות של זמן (לפעמים אף שנים). גוגל מבצעים מאמצים לשפר את תוצאות החיפוש המוצגות לנו, וחשוב להשתמש בראש ולהשאר קשובים לתחום בו אנו מקדמים בכדי להמשיך לככב בראש התוצאות.

כתיבת תגובה