ארכיון פוסטים מהחודש "יוני, 2011"

למי שלא מכיר Google Insight הינו כלי של גוגל שמראה מגמות של ביטויים או חיפושים באינטרנט, אנו יכולים לראות את הפופולריות של נושאים שונים החל משנת 2004 והלאה. הרבה אומרים שהאינטרנט טומן בחובו פוטנציאל אדיר לשינוי והאנושול מוכיחה זאת שוב ושוב, החל מהדברים הקטנים ועד לאג'נדות עולמיות.

המהיפכה שהתרשחה במצרים השנה ובכלל ברחבי המזרח התיכון במדינות ערביות החלו באינטרנט, פייסבוק ו-YOUTUBE היו הערוצים המרכזיים של צעירים ממדינות אלו לקום ולומר את דברם, הדבר הוביל למהיפכות ולהפלת השלטון במצרים, מה שהחל קבוצה בפייסבוק או סרטון ביוטיוב שינה את חייהם של מיליוני אנשים. בישראל אמנם לא קמו מהפכות והשלטון לא הופל אך נושאים קטנים יותר קיבלו תשומת לב ציבורית משמעותית.

כולם זוכרים את מעדן הגולן שהוחזר למדפים בעקבות קבוצות שונות בפייסבוק ופניות חוזרות ונשנות מצרכנים שדורשים את חזרתו של המוצר של פעם, יותר מעשור לאחר שהמוצר ירד מהמדפים הוא הוחזר ועוד עם הפרסומת המקורית של דוד טמיר ז"ל שהביא לנו אינספור פרסומות קלאסיות מעולות. אינספור בקשות מצד הציבור עוררו את עניינה של ענקית החלב. אתרי חדשות כיסו את המאורע והוא קיבל תשומת לב תקשורתית די גדולה.

גם היום הציבור מתקומם והפעם על מחירי הקוטג', אותו מוצר גבינתי גבשושי שעד לא מזמן ישב בכל בית בישראל, מתי שירד הפיקוח ממחירי הקוטג' המחירים החלו לעלות משמעותית ובתקופה קצרה (יחסית לתנודות השוק) המחיר זינק בצורה משמעותית עד שנעשה יקר מאוד (שווה ערך לליטר בנזין) . גם כאן החלה התקוממות של הצרכנים המתוסכלים שקראו להורדתם המחירים וגם במקרה הזה ההתקוממות החלה באינטרנט, כתבות שעלו בנושא, קבוצות שקמו בפייסבוק וסרטונים שעלו ליוטיוב ובפלטפורמות אחרות, הביאו לעניין ציבורי וכיסוי תקשורתי רחב.

הרעש היה כה חזק עד שהדבר הגיע לראש הממשלה וקיבל התייחסות במליאה של הכנסת, ההתגייסות הייתה עצומה ואף היום ישנו חרם על המוצר, "שיתקלקל במקררים" הציבור אומר. מה שמדהים, העניין הציבורי הזה ניכר לא רק בחיים האמיתיים אלא גם באינטרנט ובשיח הציבורי האינטרנטי.

גוגל אינסייט נותן לנו נתונים די מדוייקים מהשיח הציבורי הזה ואפשר לראות את הנקודה המדויקת שהכול התחיל (כפי שנראה בתמונה)

החרם שנקרא על המוצר החל לתת את אותותיו ומאות גביעי קוטג' נשארים במקררים, הצרכנים מסרבים למחיר המופרך של מוצר הגבינה. את המחיר הגדול תשלם חברת תנובה שאם לא תוריד את המחירים בצורה משמעותית תשאר עם מלאי עצום של קוטג'. אירוני שדווקא נושאים בוערים כמו שלום, טיהורי גזע ורעב עולמי אינם מעניינים את הציבור הישראלי אלא מחירי גביע הקוטג' הביתי או החזרת מוצר כמו מעדן הגולן. הייתי מראה לכם תמונה של הגרף על הביטוי "רעב עולמי", אבל אין כזה גרף.

גוגל אינסייט כשלעצמו יכול לתת לנו הסתכלות מאוד מדויקת על הנושאים השונים שמעסיקים את האנושות, האינטרנט הוא רק מיקרו קוסמוס של האנושות בעולם האמיתי, היום עם הפלטפורמות החברתיות העצומות כמו פייסבוק ומנועי החיפוש הענקיים כמו גוגל, המידע נגיש לכולם וכולם יכולים להביע את דעתם בצורה חופשית, אמנם יש אלו שאומרים שחלה הדרדרות מוסרית, אך בהסתכלות לעתיד האינטרנט מכיל בתוכו פוטנציאל עצום לשחרור האנושות מכבלים של בירוקרטיה ורודנות, וכמובן הורדת מחירים לא הוגנים של גבינה.