ארכיון פוסטים מהחודש "אפריל, 2011"

קידום האתר שלכם במנועי החיפוש השונים, וגוגל בראשם כמובן, הוא כיום אלמנט מרכזי וחשוב מאוד בפעילות האתר, במיוחד באתרים אשר אמורים להכניס כסף על ידי חשיפה לקהל גולשים גדול כמה שיותר. לכן, מוציאים בעלי אתרים שונים עשרות אלפי שקלים או דולרים מדי שנה על מנת לקדם את האתר שלהם, כמו גם אינספור שעות עבודה.
בעוד על קידום האתר שלכם משפיעים אינספור גורמים שונים, אשר חלקם כלל אינם בשליטתכם, קיימים כמה גורמים מרכזיים בהם אתם דווקא כן יכולים לשלוט, אשר משפיעים במידה רבה על קידום האתר שלכם במנועי החיפוש השונים. אחד מאותם גורמים הוא אחסון האתר.

אחסון האתר, קניית דומיין בעברית ועוד – גורמים המשפיעים על קידום האתר

כאמור, בעוד אינספור גורמים שונים משפיעים בצורה כזו או אחרת על קידום האתר שלכם (החל מקניית דומיין בעברית או כמות בתכנים הרלבנטיים באתר שלכם ועד כמות התעבורה העוברת בו מדי יום), אחסון האתר הוא גורם מרכזי המשפיע על הקידום, גורם אשר אתם יכולים לשלוט בו כך שיתרום לקידום האתר שלכם.
כאשר אתם מקימים אתר אתם מבצעים מספר פעולות בסיסיות ויוצרים קשר עם מספר גורמים מרכזיים התומכים באתר שלכם. בניגוד למשל לתחומים כמו קניית דומיין בעברית או באנגלית, במקרה של המקום בו אתם מאחסנים את האתר שלכם אתם יכולים לדעת ולבחור מראש בשרתי אחסון אשר יתמכו בקידום האתר שלכם בעתיד.
למה הכוונה? כיצד בדיוק משפיע אחסון האתר על הקידום? ובכן, אחד הגורמים המביאים לקידום האתר שלכם במנועי החיפוש הוא זמינות האתר שלכם, וזוהי תכונה התלויה בראש ובראשונה בשרת בו מאוחסן האתר. במידה ואותו שרת נוטה ליפול הרבה פעמים, ייתכן בהחלט שזה יפגע בקידום האתר שלכם. מספיק למשל שה"בוט" של גוגל ינסה להיכנס לסרוק את האתר שלכם בזמן שהוא לא זמין, וכבר קידומו ייפגע בצורה מסוימת. לכן, כאשר אתם מקימים את האתר מלכתחילה חשוב לבחור בשירות אחסון אמין ומקצועי, כך שתוכלו להיות בטוחים שהאתר שלכם זמין כל הזמן.
גורם נוסף המשפיע מהותית על קידום האתר הוא המהירות בה הוא עולה. מהירות האתר שלכם מושפעת ישירות מהשרת בו הוא מאוחסן. על מנת שהטקסט, התמונות ושאר המאפיינים של האתר יעלו באופן חלק ומהיר, הוא תצריך לשבת על שרת חזק ואמין, אשר אינו סובל מעומס רב מדי של אתרים כבדים רבים.

לכן, חשוב מאוד לבחור בקפידה את שירות אחסון האתרים עבור האתר שלכם כשאתם מקימים אותו. גם אם לא בחרתם באופן חכם, אתם תמיד יכולים להחליף את שירות האחסון שלכם ולהעביר את האתר לשרת אחר, אמין ויציב יותר. מומלץ לא לחסוך בכסף בכל הקשור לשירותי האחסון, אם אכן לחשוב לכם שהאתר יקודם כמו שצריך במנועי החיפוש השונים.

קידום אתרים במנוע החיפוש גוגל הוא כיום לא רק האמצעי היעיל ביותר להביא את האתר שלכם לתודעה הרחבה ביותר, אלה מדובר כאן על תחום רחב ורב משמעות בפני עצמו, אשר מגלגל מיליארדי דולרים מדי שנה מסביב לעולם. כולם רוצים שהאתר שלהם יהיה הראשון בתוצאות החיפוש של גוגל, וכולם מעוניינים בקידום הביטויים המרכזיים והעיקריים בתחום שלהם.

כך למשל, אתר אשר עוסק ברפואה אלטרנטיבית ינסה על פי רוב לקדם ביטויים מרכזיים בתחום דוגמת "דיקור סיני" או "טיפולים אלטרנטיביים". הבעיה היא כמובן שהביטויים הללו הם המבוקשים ביותר, כאשר מיליון אתרים אחרים של מרפאות מהתחום מנסים לקדם את עצמם תחת אותם ביטויים בדיוק. התחרות החריפה על אותם ביטויים הופכת למעשה את מלאכת הקידום של אתר כזה או אחר תחת ביטויים אלו לקשה ומסובכת הרבה יותר, ולעיתים אף לבלתי אפשרית.

מתמקדים בזנבות ארוכים או בביטויים חלופיים

אז מה עושים? אם להשתמש בדוגמה בה התחלנו – מה על אותו בעל אתר לרפואה אלטרנטיבית לעשות כאשר הוא רואה שהוא לא ממש מצליח לקדם את האתר תחת הביטויים "דיקור סיני" או רפואה אלטרנטיבית"?

אפשרות אחת היא להתמקד במה שנקרא – זנב ארוך. הרעיון הוא לחשוב על הביטויים שאנשים ולקוחות פוטנציאליים עשויים לחפש בגוגל (וגם לבדוק את כמות החיפושים עבור ביטויים אלו), ולנסות לקדם אותם במקום. לבחור ביטויים בהם התחרות נמוכה יותר. למשל, נחפש את הבעיות הנפוצות המטופלות על ידי דיקור סיני, ונתחיל לקדם ביטויים דוגמת "דיקור סיני לטיפול בלחץ דם גבוה" או "דיקור סיני לטיפול בבעיית טחורים מדממים". ככה, אולי לא נהיה ראשונים ב"דיקור סיני", אבל אנחנו יכולים להיות בטוחים שמי שסובל מבעיות לחץ דם או טחורים מדממים וחושב על דיקור סיני כטיפול, יגיע לאתר שלנו ראשון. בביטויים אלו, בעלי "זנב ארוך" התחרות שבקידום היא נמוכה הרבה יותר, והם יכולים להיות אפקטיביים באותה מידה בדיוק.

בנוסף להתמקדות בביטויים בעלי זנבות ארוכים יותר, ניתן כמובן גם לנסות ולמצוא ביטויים חלופיים בהם משתמשים לרוב, ולנסות לקדם אותם. כך, במקום "רפואה אלטרנטיבית" אולי נקדם את הביטוי "רפואה משלימה" וכד'. הבעיה כאן היא שבמקרה ואותו ביטוי מספיק שגור ונפוץ, סביר להניח שהתחרות תהיה קשה גם במקרה שלו, ואילו אם הוא לא מספיק שגור ומדובר אז כנראה שאין בו יותר מדי ערך עבורנו.

בכל מקרה, חשוב מאוד לדאוג לעשות עבודת הכנה יסודית ומקיפה. בעזרת כלים כמו "גוגל אנליטיקס" או כלי קידום אתרים אחרים, אתם יכולים לעשות בקלות ובמהירות יחסית סקרים מעמיקים אשר יתנו לכם תמונה מדויקת יחסית בנוגע לביטויים המחופשים ביותר בגוגל. על ידי עבודת הכנה מקיפה כזו תוכלו לוודא כי אתם מקדמים באמת את הביטויים הטובים ביותר עבור האתר שלכם, כלומר – את הביטויים שיביאו לכם את כמות הגולשים הגדולה ביותר.