ארכיון פוסטים מהחודש "אוקטובר, 2010"

הרבה חושבים שקידום אתרים  בפרט הם תחום אפור, כזה שלא ניתן לבודד את המשתנים וכל אחד יכול לעשות את "הטוב ביותר" שלו בכדי להגיע למקום הראשון בגוגל, העקרונות ידועים, היישום שלהם זה כבר דבר שונה לחלוטין, ליישם את העקרונות האלה ועוד בהתאם לתחום המדוייק של הביטוי דורש ניסיון, הרבה ניסוי וטעייה עד שמגיעים לצפיפות מילות המפתח המדוייקת, לקצב העלאת התכנים הנכון וכו'.

קצב בניית הקישורים – אתר ממוקד ויעיל

לקצב בניית הקישורים ולמדגם הקישורים הכולל הנכנס לאתר שלנו, תגובות מבלוגים, פורומים, החלפות ממוקדות, קישורים חד צדדיים, דו צדדיים, קישורים מאתרי ממשלה, ומאתרים שהתחום לא תואם וכו' יש משמעות גדולה בתאם לכל תחום וביטוי. ברגע שנצליח למפות בהצלחה את התחומים ואת המשתנים השונים ולהתאים את העקרונות הנכונים לכל תחום, הצלחנו לפענח את גוגל (כמעט).

העקרונות של קידום אתרים זהים לאלו של גולש המחפש דבר מה באינטרנט, עלינו לחשוב על הגולש מה הוא היה רוצה לראות, תוכן איכותי ומקורי, תוכן מעניין וממוקד. גולשים לא אוהבים אתרים מבולגנים.

קורה יותר מפעם אחת שאנו נכנסים לאתר וצריכים להתחיל לחפש היכן שמו את הקישור ל"מזג אוויר" ועלינו להתקל בעשרות פרסומות באנרים כתבות וחדשות קטגוריות וחיתוכים שונים החל מערים בארץ ועד לפלילים.

בעוד שאם יש אתר הממוקד על תחזית מזג האוויר, המכיל את כל המחקרים, פרטים, תחזיות ושירותים הנוגעים למזג אוויר בלבד, היינו מעוניינים להכנס לאתר כמו זה בשביל לראות את מזג האוויר ולא לאתר כמו וואלה או YNET, לעומת זאת מיקוד יתר יכול להיות בעייתי גם כן, לכן צריך שיהיה כמה רמות עומק לתוכן ומיקוד על נושא די רחב המפורק לתתי נושאים.

ככה נוכל להתאים את האתר שלנו בהתאם לשירות או המוצר שאנו מוכרים, וכך אותו אתר יוכל להגיע לעיניים המחפשות אותו. מי שיחפש את המוצר או השירות אנו ניהיה הכי ממוקדים ומעודכנים בנושא, לכן כל המשתנים חשובים ורק סינרגיה של כל העקרונות ביחד בצורה נכונה תביא לתוצאות משמעותיות יותר כאשר זה מגיע לקידום אתרים.

בניית קישורים – סוגי קישורים – קצב העלאה של תכנים וקישורים

כיום ברור לנו, שקישורים הם הכרח ואבן יסוד כאשר מדובר בקידום אתרים בגוגל, ככל שיש יותר אתרים על גבי הרשת המצביעים עלייך בביטוי מסויים כך אתה נעשה יותר רלוונטי לביטוי הזה, כמובן אם הביטוי תואם את תוכן האתר ומופיע בו בצפיפות נכונה, נצא מנקודת הנחה שזה כך. בניית קישורים היא תלוית תחום וביטוי כמו כל תחום או ביטוי אחר בקידום אתרים.

עלינו תמיד לשאוף להביא קישורים המגיעים ממקורות הרלוונטיים לתחומנו, כלומר אם אנו מקדמים את הביטוי חוגים, אנו נרצה לקבל כמה שיותר קישורים הקשורים לתחום של חוגים, קישורים מהפעלות לילדים או ליווי התפתחותי או אומנויות לחימה וכו'. במידה ונשיג כמות מכובדת של קישורים מאתרים רלוונטיים, נוכל לחזק אותם על ידי שימוש באינדקסים ואתרי סימניות.

בארץ גם קישורים מתחום שאינו רלוונטי לשלנו יהיה טוב, אך תמיד צריך לשמור על היחס נקי ושהחלק הגדול של הקישורים הנכנסים יהיה מאתרים רלוונטיים ובביטויים רלוונטיים, אצל גוגל הכל הולך על כמות ואיזון, כלומר נוכל לשים קישורים מאתרים שאינם רלוונטיים אבל עד גבול מסוים וצריך לנקוט באסטרטגיה זו רק לעיתים רחוקות ולהימנע מכך כמה שאפשר.

עם זאת בארץ לא אפשרי לקדם ללא קישורים מסוג זה מכיוון שנפח הגלישה ומספר האתרים קטן משמעותית מזה של ארה"ב לדוגמא, ולכן כדאי לתת אחוז קטן של קישורים כאלו.

יש לבנות קישורים רלוונטיים ולחזקם על ידי שימוש באתרי סימניות או אינדקסים, בכדי למנף את האפקט, ניתן אף להשתמש בבלוג עם תוכן רלוונטי בכדי להגיב בו ולהוציא קישור חוזר מהתגובה (אם כי הקישור יהיה עם תגית NOFOLLOW) הוא עדיין יעניק רלוונטיות והקישור ברוב המקרים כן יעביר מהכוח הרצוי, גם קישורים כאלו צריך בכמות מסוימת ולא להגזים איתם.

קצב העלאת הקישורים ותכנים – קריטי באתרי חדשות ועדכונים

לכל תחום יש מקצב בניית קישורים או תוכן שונים, לדוגמא אתרי חדשות מתעדכנים עשרות פעמים ביום ועולה תוכן חדש כמעט כל שלוש דקות, גוגל יודע להתייחס לכך ולדרג אתרי חדשות כפי שצריך ובהתאם לאתר שמתעדכן עשרות פעמים ביום, לכן גוגל עומד בקצב והעכביש של גוגל חוזר בהתאם עשרות ומאות פעמים ביום. גם האתר שלנו צריך להתעדכן , אך בהתאם לתחום ולסוג האתר.

אם אנו מנהלים אתר מכירות סביר שיעלו מוצרים בצורה שוטפת ולכן ההתייחסות היא דומה לזו של אתר חדשות (כמובן להבדיל אלף הבדלות). העכביש יחזור מספר רב של פעמים ביום, במידה ותהיה תקופה שלא נעלה תוכן כלל, העביש יבין זאת ולא יחזור לעיתים כל כך קרובות מה שסביר שיקרה הוא שהמיקום שלנו יפגע כי המתחרים שלנו כן ממשיכים לעדכן תוכן (מוצרים וכו')

לעומת זאת אם יש בידינו אתר האוגר בתוכו מידע, סביר שגוגל יתייחס אליו כאל אתר שקצב העדכון שלו מעט איטי יותר מאשר אתרי חדשות ועדכונים או אתרי מכירות פומביות וכו' ולכן העלאת התכנים והקישורים צריכה להיות בקצב איטי יותר, כמובן שכל שינוי דרסטי בקצב העלאות התכנים והקישורים יכול להוביל לחשד מצד גוגל והאתר יכנס לבדיקה.

הכל תלוי באיזון, אין להוסיף יותר מידיי קישורים ועמודים במכה אחת ואין להפסיק במכה אחת, הרבה חברות עושות את הטעות של,סיום חוזה עם חברת קידום האתרים והפסקת הקידום בצורה חדה. מה שגורם לגוגל להבחין בך ולהוריד במיקומים (כמובן כל הכתוב כאן הוא תלוי תחום וביטוי).  לכן יש ללמוד מניסיון ולבצע ניסויים על אתרי לוויין שלנו בכדי אינדיקציה לעשייה נכונה.

ניתן לקבל אינדיקציה לא ניתן לבודד משתנים – הסיבה פשוטה הכל בתנועה

קשה מאד בקידום אתרים לבודד גורם כתוצאה לירידה או עלייה במיקומים אך אנו יכולים לקבל אינדיקציה טובה מאד, כיום קיים הרבה מידע על גבי האינטרנט המאשש את העשייה, ומביא ממצאים בנוגע לתוצאות והשלכות של קידום אתרים, קצב בניית קישורים, העלאת תכנים וכו', כדאי להיות קשובים לקורות המידע האמינים על גבי הרשת בכדי להשאר מעודכנים ולקדם בצורה נכונה ויעילה.

לא נוכל לבודד משתנים מכיוון שאנו לא יכולים לצפות מה המתחרים שלנו עושים, איננו יכולים לשלוט בגוגל ואינינו יודעים על האלגוריתמים הכל, אפשר לומר שהעקרונות החשופים בקידום אתרים הם כמו קרחון, לא משנה כמה הקרחון הזה עצום אנו רואים רק את הקצה שלו והרבה נסתר מתחת לפני המים, וכך זה בגוגל אנו יודעים שיש מעט מעל 200 פרמטרים לחישוב הדירוגים.

אך מעט מאד מהפרמטרים האלה חשופים בפנינו ומעט מאד מהפרמטרים האלה מוצהרים מצד גוגל, הפיתוחים השונים והשידרוגים לאותם אלגוריתמים גם הם נסתרים מעינינו. קידום אתרים זה תחום שהתוצאות מופיעות בדיעבד, רק אחרי שאנו עושים את פעולות הקידום לכן חשוב מאד ללמוד את התחום בכדי לא לעשות טעויות שיכולות לפגוע באתר הלקוח שלנו.

ניסיון של אחרים  – לערוך ניסויים בעצמנו

חברות גדולות ומנוסות מאיתנו כבר ערכו ניסויים והביאו תוצאות ומסקנות בנוגע למה צריך לעשות וכמה, כמובן שעדיף תמיד לבצע ניסוי וטעייה אנחנו על אתרים ממוקדים שלנו בכדי להבין טוב יותר את המערכת ואת חוקי המשחק, בסופו של דבר העקרונות הבסיסיים לקידום אתרים נשארו אותו דבר, ההבדל בין דירוג שני לראשון תלוי הרבה פעמים בתכונות האתר אך גם הרבה פעמים ביצירתיות המקדם שלו.

מסתבר שליצירתיות יש משקל כבד מאד בתחום של קידום אתרים, בעוד רוב האנשים חושבים שקידום אתרים עשוי מבנייה מאסיבית של קישורים ותו לא, אחרים מבינים שקישורים זה פרמטר אחד מתוך מאתיים, ויש צורך לפעול בסינרגיה עם פעולות אחרות בשביל ליצור אפקט חזק יותר, הדרך לעשות זאת היא להסתכל דרך עיניו של הגולש.

לסיכום:

לא ניתן לבודד משתנים ולהבין מה גרם בצורה ישירה לעלייה או ירידה במיקומים, כי התחום כולו בתנועה וגוגל מתפתחים ומשתפרים כל הזמן, אנו יכולים לקבל אינדיקציה טובה לעשייה שלנו על ידי ניסיון אישי וניסיון של אחרים, למידה היא הכרחית והצורך להשאר מעודכנים הוא קריטי בכדי לקדם בצורה נכונה, עלינו להתייחב לכל האתרים מתחרים בנו בכדי להבין מהי עשייה נכונה בתחום.

אתר ממוקד תוכן,  יהיה יעיל יותר לגולש מאשר אתר מבולגן שפונה לכל הנושאים בכל התחומים (למעט אתרי חדשות, פורטלים) שהשוק פועל מעט אחרת, אם אנו אתר המוכר מוצרים או אתר המעניק מידע עלינו להשאר ממוקדים, לעבוד על ביטויים התואמים את המוצר או השירות שלנו ולחלק את האתר לנושאים ותתי נושאים בצורה היררכית, כך נוכל לקדם בצורה יעילה ולתת לגולש אתר ממוקד ונוח.

ניסיון אישי ושל אחרים יכול ללמד אותנו רבות על הדרך בה עלינו לקדם ביטוי מסוים או על הדרך בה עלינו להתנהג בתחום מסוים, אך אין לפסול ניסוי וטעייה אישיים בכדי למנף את התוצאות, עלינו להבין שגוגל מסתכל דרך עיניו של הגולש ולשים את הגולש מעל לכל, ככל שנפרסם אייטמים שנועדו לקהל הגולשים שלנו בצורה ממוקדת כך הקידום יהיה יעיל יותר.

בניית קישורים היא חלק בלתי נפרד מקידום אתרים, אך חשוב ליצור מדגם עשיר של קישורים ולא רק קישורים רלוונטיים או כאלו שאינם רלוונטיים, צמיחה טבעית של קישורים תבוא בכל מיני צורות וגוונים ויש להתייחס לכך, ככל שהצמיחה של הקישורים תהיה טבעית יותר כך האתר ייחשב לאיכותי יותר וסביר שיתקדם בביטויים בהם הקישורים מפנים אליו.

קצב העלאת תכנים זהו עיקרון חשוב שיש ללמוד על התחום בו אנו מקדמים, ישנם תחומים שדורשים מאיתנו לעדכן בכל יום אייטם ואפילו שתיים, וישנם תחומים שדורשים מאיתנו להעלות אייטם פעם בחודש או חודשיים, תלמדו את הקצב וכך תוכלו לשלוט בקצב הגעת העכביש של גוגל לאתרכם, ככל שהעכביש רעב יותר לאתר שלכם כך יש לכם סבירות גבוהה להעניק לו תוכן איכותי "לאכול".

יצירתיות היא שם המשחק, ככל שתיהיו יצירתיים יותר בהבאת הקישורים, התכנים המקוריים והדיבורים עליכם ברשת כך עולה הסיכוי שהמיקום שלכם ישתפר, ככל שמקדם האתרים יצירתי יותר ככה נפתחות בפניו יותר דלתות. הרבה חושבים שהיצירתיות הזו קשורה בבניית הקישורים, ההיפך היא דווקא קשורה באמירה "התוכן הוא המלך", תוכן טוב יביא גולשים, וזה מה שאנו מעוניינים שיקרה.