ארכיון פוסטים מהחודש "אוגוסט, 2010"

עובדה ידועה לעוסקים בקידום אתרים כי קיימים סוגי קישורים שונים ומגוונים ולכל אחד ערך משלו. סוגי הקישורים נקבעים כמובן על פי רלוונטיות הקישור, סוג הקישור דהיינו אם מדובר בתמונה או בקישור טקסט ומיקום הקישור בדף. לכל קישור משקל משלו בקידום האתר אליו הוא מצביע ובעוד סוג מסויים של קישור בריא יותר מבחינת קידום אתרים השני מועיל יותר בעידוד פעולה מצד הגולש.

במשך הלימודים בג'ון ברייס, למדנו על סוגי הקישורים בהרחבה, ובמאמר זה אנסה להעלות את סוגי הקישורים הקיימים ולסקור אותם בקצרה בכדי שנוכל להבין מעט טוב יותר אילו קישורים הם טובים לאתרינו ואילו קישורים גרועים לנו, בכדי שאם נבצע החלפות קישורים מכל סוג נוכל לאמוד את ההחלפה בצורה טובה ויעילה לנו ושלא יקרה מצב שבו אנו נדפקים.

סוגי קישורים

ישנם שלושה סוגי קישורים עיקריים:

  1. קישור טקסט שהוא מילת מפתח
  2. קישור טקסט שהוא מילות פעולה
  3. קישור תמונה

קישור טקסט שהוא מילת מפתח

קישור טקסט נחשב לקישור איכותי יותר מקישור תמונה וזאת כיוון שמנועי חיפוש לא יכולים לדעת מה בדיוק מראה התמונה. אפילו עוד יותר איכותי הוא קישור טקסט שהוא מילת מפתח רצוייה. למה הכוונה? בואו נניח שהקישור מצביע אל חברת קידום אתרים והוא למעשה המילה קידום אתרים אורגני,  אותה הפכו לקישור… קישור מסוג כזה נחשב לאיכותי כיוון שהוא מתאר את האתר אליו הוא מקשר

קישור טקסט שהוא מילת פעולה

למרות שקישור טקסט שהוא מילת מפתח הוא בתיאוריה הקישור האיכותי ביותר אני מאמין כי קישור אשר מוביל אנשים ללחוץ עליו הוא הקישור החשוב ביותר ובמיוחד בראייה לטווח הארוך. קישור איכותי ככל שיהיה ואפילו מאתר איכותי הוא מעולה אך הוא קישור מת. מסיבה זאת לעיתים עדיף קישור שמעודד לפעולה כמו שקיימים בבלוגים "לקרוא עוד…" אשר מעודד גולשים לנוע בתוך האתר וללחוץ על "קבל הצעת מחיר", "קרא מה לקוחותינו אומרים" ומשפטים דומים אשר מייצרים פעולה.

קישור תמונה / סרטון פלאש

אין ספק כי נטו מבחינת קידום אתרים הערך של קישור תמונה או סרטון פלאש נמוך לעומת קישור טקסט אך שווה לזכור כי תמונה שווה אלף מילים ויכולה להביע ברגע מה שטקסט מתיש לא יכול לעשות. בנוסף חשוב לזכור שרובנו לא אוהבים לקרוא טקסטים ארוכים ומעדיפים "לא לחשוב" בזמן שאנו מחפשים מידע. מהסיבה הזאת פורחים ברשת אתרי וידאו כיוון שהם מעבירים מידע בצורה שיותר קל לנו לקלוט ובשל כך חשוב מאוד לשלב תמונות מושכות אשר מובילות לדפים מסויימים.

מיקום הקישור בדף

כעת שאנו יודעים ומכירים את סוגי הקישורים השונים, הסיבות להשתמש בהם. איזה סוג של קישור נחשב פחות ואיזה יותר נלמד על קריטריון נוסף בדירוג הקישור והוא מיקום הקישור בדף עצמו. לכל חלק בדף האינטרנט בו נכלל הקישור חשיבות שונה בשל הנסיון של גוגל ומנועי חיפוש אחרים לתת ציון לכל קישור ולדרג את הרלוונטיות שלו לאותו דף ספציפי.

אפשרויות מיקום נפוצות

מיקומים נפוצים מהם מקשרים באתרים

  1. תפריט צדדי
  2. מוטמע בתוכן של הדף
  3. קישור פוטר / תחתית הדף

קישור מהתפריט הצדדי של האתר

למרבית האתרים המודרנים תפריט צדדי בנוסף לתפריט עליון ובו לרוב קישורים אל עמודים באתר, קישורים אל מאמרים ודפים חשובים, טופס צור קשר מהיר ומידע נוסף. בתפריט זה ניתן לרוב למקם קישור חוצה עמודים (קישור שמופיע בכל עמודי האתר). קישור מסוג זה נחשב לקישור איכותי למדי כיוון שהוא חלק מובנה באתר אותו קשר להפריד מהתוכן של אותו הדף ונחשב לקישור איכותי יותר מקישור פוטר (קישור מתחתית האתר).. כדאי לבנות פסקה בנושא בו עוסק האתר אליו מקשרים ולשלב בתוכו קישור אחד או יותר ישירות בטקסט.

קישור מהתוכן של הדף בו אתם נמצאים

על פי גוגל הקישור הטבעי ביותר הוא קישור אשר מוטמע ישירות בטקסט של אותו דף כלומר בטקסט של מרכז הדף. ניתן לראות דוגמא לרעיון זה באתר ויקיפדיה בה מוטמעים ישירות בטקסט קישורים אל מונחים. הקישור הוא מילת מפתח ומוביל לדף אשר עוסק במילה זאת. זה נחשב לקישור איכותי אך יש לזכור כי זהו קישור רק מעמוד אחד והוא העמוד בו הוא נמצא.

קישור מתחתית האתר (פוטר)

קישור אשר הפך לנפוץ מאוד בקרב מקדמי אתרים כחלק מהחלפת קישורים הוא קישור מהפוטר. למרות שעל פני נדמה כי הוא קישור איכותי כיוון שהוא קישור חוצה עמודים (מכל עמודי האתר) הוא נחשב למעשה לקישור פחות איכותי כיוון שגוגל למד להבדיל את הפוטר משאר האתר ולמד לתת ציון אחר לקישורים מהפוטר. בנוסף הקישור הוא לרוב לא רלוונטי לאתר עצמו ולרוב כלל לא רלוונטי לדפים פניימים באתר. למרות זאת אם האתר רלוונטי קישור כזה כמובן מועיל ובכלל יש בו תועלת כיוון שהוא קישור מדומיין אחר אך זכרו כי התועלת נמוכה מהיבט של קידום אתרים.

לסיכום

במאמר זה כיסינו את כל נושא הקישורים, סוגי הקישורים, חשיבות הקישורים והרלוונטיות שלהם. אני מקווה שמצאתם מאמר זה מועיל ומעניין, בהצלחה

פרסום בגוגל, לפני שארחיב על הכותרת שבטח משכה לך את העין אסביר בקצרה מה זה בכלל המושג הזה. כיום ענקית האינטרנט והתקשורת בעולם, גוגל, מרוויחה את כספה רק ממודל רווח אחד והוא פרסום. החברה ששוויה מעורך היום בלמעלה מ 150 מיליארד דולר משקיעה את מירב מאמציה בדבר אחד מרכזי והוא – להביא לגולש בדיוק את מה שהוא מחפש.

כאשר גולש מחפש מוצר, מידע, שירות או כל דבר אחר במנוע החיפוש של גוגל ותוצאת החיפוש מתאימה בדיוק את מה שהוא מחפש הוא יהיה מרוצה אם זה תוצאות אורגניות או פרסום בגוגל. כל בעל עסק יודע שלקוח מרוצה זה כנראה לקוח שיחזור ואם השירות שניתן לו הוא בחינם כמו במקרה של גוגל, הוא בטוח יחזור. כיום אפשר להגיד בבטחה שאזרחי מדינת ישראל מרוצים מאד מגוגל, 95% מהאזרחים בארץ פונים לגוגל כאשר הם נכנסים לאינטרנט. ישראל לא לבד, זהו המנוע חיפוש הפופלארי בעולם עם למעלה מחצי מיליארד גולשים ביום. הרבה יותר מכל יתר מנועי החיפוש.

ובכן יש לנו גולשים מרוצים שחוזרים כל יום לגוגל ומקבלים שירות חינם אז איך גוגל מרוויחה כ"כ הרבה כסף? ומה זה אומר פרסום בגוגל?
כאשר גולש מחפש משהו בגוגל עולות לו תוצאות חיפוש. התוצאות מחולקות לשתיים, תוצאות אורגניות ופרסומות. הפרסומות הן התוצאות שעולות בראש הדף ובצידו. כאשר משתמשים במונח פרסום בגוגל הכוונה היא בין היתר לפרסומות אלו.

קיימים מקומות נוספים רבים שהפרסומות בגוגל מופיעות כמו ברשתות תוכן, בג'ימייל, אדסנס וכדומה. אני אתייחס לפרסומות בדף התוצאות כיוון שאלו, נכון להיום, מכניסות לחברה את רוב כספה.
ובכן על מנת שבעל עסק או נותן שירות ירצה לשלם על פרסום בגוגל עליו לראות תוצאות שהפרסום אכן עובד. מעבר לחופש שהיא מעניקה למפרסמיה ולכמות הנתונים שהיא מספקת לאותו בעל עסק שמשתמש בפרסום בגוגל היא גם דואגת לכך שהקהל שמגיע למודעת הפרסום יהיה כמה שיותר איכותי.

לדוגמא: ניקח את המדיה שלטי חוצות. שלט חוצות שמפרסם בגדים לנשים בהריון (שעולה הון של כסף לעומת העלות של מודעה בגוגל) יוצג לכל העוברים ושבים אם זה גברים, ילדים, נשים מבוגרות בקיצור לכולם. אותה מודעה שתפורסם ע"י פרסום בגוגל תוצג רק לקהל הרלוונטי – נשים בהריון. אולי, וגם זה ישתנה עם הזמן, יותר אנשים יראו את השלט חוצות אבל מודעה בגוגל תביא רק את הלקוחות הפוטנציאליים.
קמפיין פרסום בגוגל עולה גרושים לעומת כל מדיה אחרת. הוא מדיד, יעיל וממוקד. אם אתה בעל עסק וברצונך לשווק את המוצר או השירות שלך זה המקום הראשון שהייתי ממליץ לך לבדוק.

אם ברצונך להבין יותר בנושא פרסום בגוגל אתה מוזמן להתייעץ עמנו.
דוראן שירותי אינטרנט

בעידן של היום, שבו למעלה מ 80% מאוכלוסיית מדינת ישראל גולשת באינטרנט לפחות פעם ביום המושג קידום אתרים בגוגל תופס נפח גדול יותר ויותר בענף השיווק והפרסום. לא משנה אם אתה בעל עסק למוצרי אלקטרוניקה או יבואן עטים סגולים קרוב לוודאי שיש לך קהל יעד פוטנציאלי במדיית האינטרנט.

הרוב הגדול של הגולשים מגיעים לאתרי אינטרנט באמצעות מנועי חיפוש (בישראל, המונח מנועי חיפוש מתייחס בעיקר לגוגל) כאשר את הרוב המוחלט של הגולשים תופסים האתרים הממוקמים בדף התוצאות הראשון של גוגל. אם רוב הגולשים נתפסים בדף התוצאות הראשון ויש מילוני דפי אינטרנט מתחרים על אותו מקום איך אפשר להגיע לשם?
זה השלב שנכנסת העבודה של קידום אתרים בגוגל.

בעזרת קידום אתרים מקצועי, איכותי ומקורי לכל עסק יש את האפשרות לחדור לדף התוצאות הראשון. חשוב להבין שקידום אתרים אורגני הינו תהליך הדרגתי שלוקח זמן ולא ניתן לצפות את המיקום המדויק שניתן להגיע אליו. הזמן והמיקום תלויים במשתנים רבים ובפעולות שנעשות ע"י בעל העסק לעומת המתחרים.

פעולות שכל בעל אתר צריך לבצע בתחילת הדרך בהיבט של קידום אתרים:
הגדרת יעדים, העדפות ומטרות – ממש בתחילת הדרך רצוי להגדיר מה מטרת פעילות האתר, מה רוצים להשיג וכיצד ניתן למדוד זאת. שאלות שכדאי לענות עליהם כגון: אילו מוצרים או שירותים הכי חשוב לעסק לשווק? מה רוצים מהגולשים המגיעים לאתר? שיקנו? שישאירו פרטים? לצורך מעקב פעולות הגולשים ומדידת ההצלחה מומלץ להשתמש בכלי האנליזה של גוגל, גוגל אנליטיקס.

מחקר מילות מפתח – טעות נפוצה בקרב בעלי אתרים באינטרנט היא שהם לא בודקים דרך איזה ביטוי חיפוש הגולשים יקלידו על מנת להגיע לאתר שלהם. לדוגמא אותו בעל עסק המוכר עטים סגולים כנראה יקבל יותר תנועת גולשים מביטויים כמו "כלי כתיבה" או "ציוד משרדי" ולא דרך "עטים סגולים". אם זאת, חשוב להתמקד במילות מפתח שיהיו רלוונטיות לחיפושים של הגולשים, לא כללי מדי ולא נישתי מדי. מחקר מילות המפתח הינו שלב חשוב להצלחת הקידום בהמשך הדרך.

ידידותי למנועי החיפוש – מנועי החיפוש משתכללים כל הזמן אך הם עדין בשלב שטקסט הם מבינים הכי טוב כגון HTML. כלומר אתרים הבנויים על טכנולוגיה של flash, javascript, ajax לא מובנים למנועי החיפוש, דבר שיגרום לפגיעה בקידומו של האתר. עזרו למנועי החיפוש להבין במה האתר עוסק ולמי הוא פונה גם בעזרת יצירה של מפת אתר (XML).

פעולות אלו הן פעולות ראשוניות וחשובות שמומלץ לבצע בתחילת הדרך באינטרנט בהיבט של קידום אתרים בגוגל. הדרך לדף התוצאות הראשון של גוגל היא לא קצרה ודורשת עבודה רבה, מגוונת ועקבית אך משתלמת.

לייעוץ אישי בנושא קידום אתרכם – פנו אלינו – דוראן קידום אתרים